salam

محتوای ارائه:

در این ارائه ضرورت روغن کاری، معیار های درست یا غلط بودن عملیات آن، انواع روش های روغن کاری و کاربرد استفاده از هوش مصنوعی در آن بررسی شده و مراحل انجام آن و بهترین روش های انجام آن مورد بحث قرار می گیرد. همچنین قوانین و روابط موجود در روغن کاری، خصوصا روغن کاری یاتاقان ها، بررسی خواهد شد. ایجاد یک روش روغن کاری مناسب ۵ مرحله ای که در هر مرحله اقداماتی انجام می شود، مورد شرح و بسط قرار می گیرد. مرحله ی اول آن معیار و آنالیز شکاف روغن کاری، و طراحی برنامه روغن کاری است.سپس در مرحله دوم، تولید و ایجاد شیوه های روغن کاری مخصوص هر ماشین مجزا مورد بحث قرار می گیرد. در مرحله ی سوم تست های سیال و آنالیز شرایط بازخورد انجام می گیرد و گریس و یا روغن استفاده شده مورد بازرسی قرار می گیرد. در مرحله چهارم اصلاحات اساسی و ضروری در تزریق روغن انجام می گیرد و روغن کاری خودکار انجام می شود. در نهایت در مرحله آخر باید تمامی کارکنان را نسبت به تمامی این روش ها توجیه و آموزش داد.

Mike Johnson

عنوان ارائه: کاربرد هوش مصنوعی در ایجاد “بهترین روش ها” در برنامه روغن کاری ماشین ها

ارائه دهنده: Mike Johnson از آمریکا

متخصص بهبود قابلیت اطمینان ماشین آلات
مدیر عامل شرکت AMMRI

محتوای کارگاه:

در هر سازمان تولیدی صرف نظر از اندازه سازمان، نوع صنعت و میزان پیچیدگی موجود در آن، اقدامات و تصمیم گیری های متعددی توسط تعداد زیادی از پرسنل و در مدت زمان قابل توجهی باید انجام گیرد تا یک قطعه یدکی در زمان درست (Right Quantity)، به مقدار درست (Right Time)، با کیفیت درست (Right Quality)، با هزینه درست (Right Cost) با شرایط درست (Right Condition) به فرد درست (Right Person) تحویل گردد. بیشتر افراد درگیر در این فرایند یکدیگر را نمی شناسند. حتی افرادی که در یک شرکت و در یک زمان کار میکنند ممکن است هیچگاه یکدیگر را ملاقات نکنند. آنها هرگز در مورد مسائل و اقدامات مرتبط با مدیریت قطعات یدکی و نقش خود در این فرایند گفتگو نخواهند کرد. 
چرخه عمر قطعات یدکی شامل چهار مرحله برقراری سیستم مدیریت قطعات یدکی، دوره ورود قطعات به سیستم، دوره بهره برداری عملیاتی از قطعات و دوره خروج و اسقاط آن ها از سیستم است.
هدف از این کارگاه پوشش دادن به مسائل مختلفی است که در کل چرخه عمر مدیریت قطعات یدکی پیش روی پرسنل سازمان ها است. این مهم با بکار گیری نظام جدیدی با نام SPARESIOLOGY بدست خواهد آمد. SPARESOLOGYنظام بهینه سازی فیزیکی، مالی، فرایندی و پرسنلی مدیریت قطعات یدکی است.
مباحث این کارگاه آموزشی به شرح زیر است:

چارچوب جدید SPARESOLOGY در مدیریت قطعات یدکی 
استراتژی های بهینه نگهداشتن موجودی قطعات یدکی در انبار 
استراتژی های کاهش موجودی قطعات یدکی
چالش های مالی در مدیریت قطعات یدکی 
چگونه زخم کهنه اقلام راکد را در صنعت ایران درمان کنیم؟ چرا قطعات بی کیفیت وارد انبار میشوند؟
چرا روش های سنتی در مدیریت موجودی در مورد قطعات یدکی کاربرد ندارد؟ 
چگونه مرور دوره ای و تحلیل شاخصهای کلیدی عملکرد منجر به کاهش سطح موجودی اضافی و رسیدن به بهینگی در مدیریت قطعات میشود؟

E.Zangeneh

عنوان کارگاه: مدیریت چرخه عمر قطعات یدکی و بهینه سازی انبار با رویکرد “SPARESOLOGY

ارائه دهنده: دکتر عرفان زنگنه

مشاور بهینه سازی سیستم های مدیریت قطعات یدکی

محتوای ارائه:
بسیاری از دارایی های فیزیکی، به صورت کامل یا موضعی در تماس با رطوبت یا آب می باشند. خوردگی، از مهمترین مکانیسم های تخریبی در سازه ها است که در ارتباط مستقیم با مدیریت یکپارچگی و نگهداری و تعمیرات میباشد. در این کارگاه با این مکانیزم تخریبی و روش های شناسایی و کنترل آن آشنا میشویم. زیان اقتصادی خوردگی به صنایع ایران بیش از سی هزار میلیارد تومان است که حداقل هشتاد درصد این هزینه مرتبط با نگهداری و تعمیرات میباشد.
با توجه به هزینه های سرسام آور خوردگی در صنایع که منجر به کاهش سود تولید و گاهاً فجایع انسانی و زیست محیطی می شود ، مدیریت این پدیده غیر قابل انکار است. مدیریت خوردگی (CM) در قالب سندهای گوناگون از سند موسسه انرژی انگلستان(۲۰۰۱) تا سند NACE آمریکا(۲۰۱۶) در بین متخصصین حوزه خوردگی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به عنوان مدیریت ریسک خوردگی تبیین شده است. با این حال جنبه های مدیریتی خوردگی و ارتباط آن با مدیریت یکپارچگی دارایی ها به صورت مشخص در هیچکدام از این سند ها ارائه نشده است. در این کارگاه به بیان دانش مدیریت خوردگی (CKM) و راهکارهای مدیریتی برای کاهش خوردگی پرداخته می شود.
در این ارائه به بیان موضوعات زیر خواهیم پرداخت:
• جایگاه آینده نگری صنعتی (Industry-focused Future Studies) در نگهداری و تعمیرات با تاکید بر نقش خوردگی
• الزامات زیست محیطی و اقتصادی با تاکید بر نقش خوردگی در مدیریت یکپارچه دارایی ها (AIM)
• ارتباط ارگانیک مدیریت دانش خوردگی و نگهداری و تعمیرات در صنایع استراتژیک
• پیش درآمدی بر اشکال یابی ضعف نهادی (Intrinsic Weakness) سیاست های مدیریت خوردگی در ایران 
• پیشنهادات عملیاتی برای استقرار نظام هدفمند تدبیر خوردگی در نگهداری و تعمیرات (CKM-CM-AIM)
• عوامل اصلی تشکیل دهنده یک سیستم عملیاتی نگهداری و تعمیرات و نقش مدیریت دانش خوردگی در آن
• سلامت دارایی های فیزیکی در تماس با آب (Fully wetted or semi-wetted Assets) از طریق اعمال مدیریت دانش خوردگی میکروبیولوژیکی

CKM: corrosion knowledge management
AIM: asset integrity management

JavaherD

عنوان ارائه: چگونه می توان با تفسیر خوردگی برای مدیران ارشد و میانی به مدیریت یکپارچه دارایی ها (AIM) دست یافت؟ پیش درآمدی به مدیریت دانش خوردگی(CKM)

ارائه دهنده: دکتر رضا جواهردشتی

مدیرعامل شرکت مشاوره صنعتی و آموزشی ParsCorrosion استرالیا

مشاور رفع مشکل خوردگی واحدهای صنعتی

محتوای سخنرانی :

۱- چگونه بین سیستم نت و مدیریت قطعات در انبار، یکپارچگی ایجاد کنیم؟ 
۲- رمز موفقیت در مدیریت قطعات یدکی، فرهنگ سازی و ایجاد تعامل و هماهنگی در کل عناصر زنجیره تدارک قطعات بخصوص واحدهای نت و سفارشات و تامین می باشد.
۳- چگونه به بنچ مارکهای جهانی در مدیریت قطعات دست یابیم؟ 
۴- چگونه پول نقد خود را به شکل صحیح در قطعات یدکی سرمایه گذاری کنیم؟
۵- اصول و چارچوب صحیح مدیریت قطعات یدکی چیست؟ 
۶- جایگاه مدیریت قطعات در زنجیره ارزش سازمانی چیست و چه ارتباطی با سایر فرایندهای سازمانی دارد؟

S. Ramezani

عنوان سخنرانی: ۱۰ نکته کلیدی که مدیران باید درباره مدیریت قطعات یدکی MRO بدانند؟

سخنران : دکتر سعید رمضانی

دبیر علمی کنفرانس و عضو هیات مدیره انجمن نت ایران

محتوای کارگاه:

در این کارگاه طی مدت زمان ۹۰دقیقه مراحل بازنگری و بهینه سازی برنامه نگهداشت تجهیزات به کمک روش PMO و به صورت عملی تشریح خواهد شد. 
کارگاه با تشریح مدل PMO و نتایج آن آغاز گردیده و در ادامه مراحل گام به گام بهینه سازی برنامه نگهداشت بصورت عملی در کلاس توضیح داده خواهد شد. چنانچه شرکت کنندگان در کارگاه ، برنامه نگهداشت و سوابق خرابی یکی از تجهیزات سازمان خود را بهمراه داشته باشند میتوانند با مدرس کارگاه ، همراه شده و به بازنگری برنامه نگهداشت تجهیز مورد نظر خود بپردازند.

barzegar

عنوان کارگاهچگونه میزان اثربخشی برنامه نگهداشت تجهیزات را به کمک روش PMO افزایش دهیم ؟

ارائه دهنده: مهندس علی اکبر برزگر

مشاور و مدرس نگهداری و تعمیرات 
دبیر تجربیات کنفرانس “آخرین یافته ها و تجربیات در تعالی مدیریت نگهداری و تعمیرات”

محتوای سخنرانی:

تجهیزات و ادوات یک مجموعه یکی از مهم ترین دارایی هایی آن بوده و حفظ و نگهداری آن ها از دغدغه های مهم کارفرکایان می باشد. در رویکردهای جدید جهانی حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی شناخت مکانیزم های تخریب تجهیزات بسیار حیاتی بوده و اندازه گیری میزان آسیب رسانی و نرخ تخریب هر مکانیزم تخریب از اولویت بالایی برخوردار است.

روش های نوین پایش مکانیزم های تخریب در صنایع به خصوص صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع نیروگاهی، هسته ای و … کمک شایانی به رصد نمودن آسیب های ناشی از مکانیزم های تخریب نموده که از جمله این روش ها می توان به توپکرانی هوشمند، التراسونیک پیشرفته، نشر آوایی، گاما اسکن و … اشاره کرد. در کنار استفاده از روش­های فوق به کارگیری روش ها و نرم افزارهای تخمین عمر باقیمانده تجهیزات با استفاده از داده های خام روش­های های پایش فوق نقطه عطف مهمی در پیشرفت جایگاه بازرسی فنی در مدیریت دارایی­های فیزیکی ایجاد نموده است که کاربرد آن را روز به روز حیاتی­تر نشان داده است.

در این ارائه اشاره ای به روش­های پایش فوق و تاثیر نتایج آنها در تخمین عمر باقیمانده تجهیزات در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی خواهد شد و تلاش میگردد افق پیش روی صنعت در به کارگیری این روش ها ترسیم گردد.

soufi

عنوان سخنرانی: نقش و جایگاه پیشگیرانه بازرسی فنی در مدیریت یکپارچه داریی های فیزیکی

سخنران: دکتر علیرضا صوفی زاده

عضوهیئت مدیره انجمن بازرسی فنی و آزمون های غیرمخرب ایران

محتوای سخنرانی:

بازدارنده های خوردگی فاز بخار (Vapor phase Corrosion Inhibitor-VpCI) که بازدارنده­های خوردگی فرار (Volatile Corrosion Inhibitor-VCI)  نیز نامیده می شوند، ترکیباتی هستند که با تصعید خود بر روی سطوح فلزی قرار گرفته و آنها را از خوردگی اتمسفری مصون  می دارند. این مواد می توانند در محیط های بسته به داخل شیارها و شکاف قطعات و تجهیزات نفوذ نموده و عمل بازدارندگی را اعمال نمایند.

بازدارنده های خوردگی فرار (VCIs) در ابتدا توسط شرکت شل برای محافظت از خوردگی تجهیزات و تسلیحات نظامی در طی جنگ جهانی دوم گسترش یافت اما کارایی و آسانی استفاده، مصرف کنندگان اولیه را به خود جذب کرد. با گذشت زمان و بویژه از ۲۵ سال گذشته، زمینه های کاربرد آن به صنایع فولاد، الکترونیک و الکتریکی، نفت و گاز، اتومبیل و حمل و نقل، فرایند های شیمیایی، ساخت،  بسته بندی، پوشش، آبکاری، تصفیه آب، بتون مسلح، غیر فعال سازی فصلی (Preservation) و … گسترش یافته است.

ترکیبات VCI به بازدارنده های مخلوط یا Ambiodic تعلق دارند که قادر به کاهش هر دو فرآیند آندی و کاتدی خوردگی می باشد.
محصولات تجاری شده بازدارنده های خوردگی فرار که در مصارف بسته بندی و ذخیره سازی قطعات و تجهیزات استفاده می شوند دارای تنوع زیادی می باشند و متناسب با نوع نیاز و شرایط قطعات و تجهیزات از آنها استفاده می شود و عمده این محصولات عبارتند از: پودر خالص، کیسه های متخلخل حاوی پودر، ترکیبات VCI به شکل قرص، کاغذ‌های آغشته به مواد VCI، لایه نازک پلیمری، فیلم پلاستیکی،کیسه های پلاستیکی(انواع دوخت پلاست، زیپ کیپ و لبه چسب دار)، پلاستیک های ضربه گیر بالشتکی، فوم، مایع VCI، ترکیب روغن روانکار و VCI، منتشر کننده ها (Emitters)، پوشش های رنگ حاوی ترکیبات بازدارنده و …

 • بازدارنده های خوردگی فرار (VCI) چه ترکیباتی هستند و مکانیسم عمل آنها چگونه است؟
 • تنوع محصولی VCI چگونه است؟
 • انواع کاربرد بازدارنده های خوردگی فرار چیست؟
 • مصرف کنندگان بازدارنده های فرار چه صنایعی هستند؟
 • طول عمر محافظت از خوردگی قطعات و تجهیزات توسط سیستم های VCI چند سال می باشد؟
taheri

عنوان سخنرانی: کاربرد VCI در نگهداری طولانی مدت قطعات و تجهیزات در انبار و افزایش عمر آنها با کنسروه سازی

سخنران: دکتر رمضانعلی طاهری

 دکتری نانوبیوتکنولوژی

مدیر عامل شرکت پاد ژنگ پویان

محتوای سخنرانی:

 

در این ارائه تجربه پیاده سازی بازرسی مبتنی ریسک (RBI) مبدل حرارتی EA-704C واحد پلی پروپلین پتروشیمی بندرامام (ره) بر اساس استاندارد API581 به اشتراک گذاشته می شود.

تجربیات ارائه شده شامل:

 • تعیین مکانیزم های خرابی در تیوب باندل
 • محاسبه پیامد های مالی و مساحت خرابی
 • ارائه ماتریس ریسک اجزای مبدل
 • تعیین بحرانی ترین جز مبدل
 • ارائه برنامه بازرسی مبدل برای تاریخ اورهال بعدی
 • پیشنهاد تاریخ اورهال بعدی
shoaybi

عنوان سخنرانی: مقایسه رویکردهای بازرسی فنی (RBI) و استانداردهای آن

سخنران: مهندس وحید شعیبی

محتوای سخنرانی:

 

متدلوژی تدوین برنامههای نت به روش PMO و مبتنی بر RCM و ضصصصرورت بکارگیری مدل های جدید و طرح ریزی و
اجرای برنامه های بهینه شده با اندازه گیری نتایج حاصله و اثرات آن بر روی زمان، هزینه وکیفیت برنامه های شرکت
و بکارگیری استاندارد ایزو ۱۴۲۲۴ یکی از استانداردهای مرجع و کلیدی درحوزه صنعت نفت،گاز، پتروشیمی و صنایع بزرگ
سوالاتی که در این کارگاه پاسخ داده خواهد شد:
۱ . الزامات و نحوه پیادهسازی PMO در سازمان چگونه است؟
۲ . چگونه دادههای مورد نیاز جهت تحلیل گردآوری شود؟
۳ . کاربرد استانداردها در برنامه های PMO و تمرکز درخت تصمیم گیری به چه نحوی میباشد ؟
۴ . آیا در شرایط فعلی و دادههای موردنیاز سازمان می تواند PMO را توسعه داد؟
۵ . چه نوع تغییر و نتایج پس از پیاده سازی و بکارگیری بوجود آمده است؟

Rahmatnejhad

عنوان سخنرانی: بهینه سازی برنامههای نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان، مطالعه موردی تجهیزات دوار شرکت انتقال گاز

سخنران: مهندس علیرضا رحمت نژاد

محتوای سخنرانی:

 

در این ارائه مدت زمان مورد نیاز برای خرابی بلبرینگ ها برای گروه الکتروموتورهای روانکاری توربین های زیمنس در تاسیسات واحد دوراهان ۳ با توجه به سابقه خرابی آنها انجام شده و تعداد خرابی های مورد انتظار برای مدت کارکرد پنج سال آینده آنها با استفاده از روش ویبول پیش بینی شده است.

ghashghaee

عنوان سخنرانی: پیش بینی خرابی تجهیزات با استفاده از روش ویبول

سخنران: ناصر قشقایی پور

کارشناس ارشد آنالیز سیستمها، منطقه دو عملیات انتقال گاز

محتوای سخنرانی :

در این ارائه ضمن تو ضیح مراحل مدیریت انرژی در تله های بخار بر اساس مدل TLV ژاپن در شرکت نفت سپاهان ، وضعیت تله های بخار موجود، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. قاتل خاموش انرژی که همان LEAKING و BLOWING در تله های بخار هستند شناسایی شدند که براساس بررسی های انجام گرفته از ۱۳۰۲ عدد انواع تله بخارهای موجود (ترمودینامیکی،شناوری و….) تست شده با دستگاه TrapMan ، حدود ۳۲ / ۳۴ درصد، عملکرد مناسبی نداشتند. شاید کم تر کسی به این نکته توجه داشته باشد که همین دو عیب مخفی کوچک می تواند خسارت های زیادی را به سازمان تحمیل نماید.
با تمهیداتی که صورت پذیرفت عیوب کلیه آنها برطرف گردید. طبق محاسبات اقتصادی صورت گرفته، تعمیر و تعویض این تله های بخار معیوب در حدود ۱۳۲۶۸ تن بخار صرفه جوئی انرژی در سال دربرداشته است.

salmanizadegan

عنوان سخنرانی: مدیریت تله های بخار بر اساس مدل TLV ژاپن و بهینه نمودن مصرف بخار

سخنران: سعید سلمانی زادگان